חרדות

חרדה או פחד – מה ההבדל?

חרדה ופחד הם תחושות שליליות המתעוררות בתגובה לאיום ומדליקות אזעקות בגוף – דופק מהיר, רעד, זיעה, יובש בפה, תחושת נימול, סחרחורת וכדומה, שלכל אלו גורם האדרנלין שמופרש בגוף.
פחד מתעורר כשגורם הסכנה ידוע וקיים, חרדה לעומתו תתעורר גם כשהסכנה אינה ברורה. חרדה יכולה להיות קשורה לפוביה, מצב חברתי או אירוע פוסט טראומטי, והיא תתאפיין בעיקר בפחד מוגזם מאדם, אובייקט, מצב או נסיבות מסוימים.
חרדה היא ההפרעה השכיחה ביותר בקרב האוכלוסייה, על אף שהחיים המודרניים לא באמת מעמתים אותנו מול סכנות מיידיות (כמו מפגש עם חיות טורפות). 

חרדה או סתם מתח / לחץ?

כשמדובר במתח או לחץ נפשי – לרוב עם חלוף המצב מעורר הסטרס, תחושת הלחץ תיעלם.
כשמדובר בחרדה – לא רק שהמצב יחמיר עם הזמן, אלא שהחרדה תלווה בסימפטומים פיזיים, ותהא לא פרופורציונלית לגורם הלחץ.
החרדה עלולה להתעורר רק מהציפייה לסכנה, ולא כי יש סכנה אמיתית, והיא תשפיע על התפקוד ותפריע לביצוע פעולות יומיומיות.

מהי הפרעת חרדה כללית?

הפרעה אצל אנשים שנמצאים בערנות תמידית מפני סכנה, מאוד זהירים וחשים רוב הזמן חוסר ביטחון. הדאגה שלהם לא רק מופרזת, אלא חלה באופן קבוע וגורמת לשלל בעיות משנה כגון: בעיות שינה, מתח בשרירים, פחדים לא רציונליים, בעיות עיכול כרוניות ועוד.

מהם התקפי חרדה?

מדובר בהתקפים קצרים של חרדה, שנמשכים כמה דקות, במהלכם אדם חווה תחושות גופניות קשות, מבהילות ולא נעימות. ממש כמו גל עצום בים – גל החרדה לא מותיר אדיש, את מי שסובל ממנו, הוא מלחיץ מאוד וגורם לאדם הסובל לחשוש מתי, מדוע והיכן יתרחש ההתקף הבא. אותם התקפים גורמים להרבה הימנעויות, וכך יוצא שאדם מתחיל להגביל את עצמו מאוד כדי לא לחטוף התקף נוסף.

ממה נגרמת החרדה?

מצב נפשי – האדם עבר טראומה, אסון, התעללות, או חיי בלחץ ומתח ברמה גבוהה.
מצב גופני / בריאותי – אדם עם אנמיה, התקפי אסטמה, זיהומים, וכדומה.
השפעות של גנטיקה ותרופות – תופעות לוואי של תרופות, חוסר בויטמינים, שימוש בסמים וכו'.

תסמיני החרדה:

לחרדה אמיתית קיומית יש חשיבות מבחינה הישרדותית, היא תצוץ רק כשיש סכנה, תופיע במהירות כדי להתמודד ביעילות עם המצב. כיום אנשים סובלים מחרדות מתמשכות, חרדות שאינן מצביעות על סכנה ושהמקור שלהן אינו ברור. התסמינים פוגעים באיכות החיים ומקטינים את היכולת להתמודד.
תסמינים גופניים – דופק מהיר, עליית לחץ דם, הזעה, רעד, התרחבות אישונים, סחרחורות, האטת המערכות בגוף כמו מערכת העיכול, מערכת החיסון ועוד.
תסמינים מחשבתיים – דאגות ומחשבות טורדניות שליליות. שיבוש הרציונלית וכושר שיפוט.
תסמינים התנהגותיים – יש שנלחמים, יש שקופאים ללא תגובה ויש שנמנעים. ההימנעות מובילה להקלה מיידית, אך משמרת ומגבירה את החרדה מאחר ולא מאפשרת התמודדות איתה.

הטיפול בחרדה:

טיפולים פסיכולוגיים כמו הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי (CBT), שבמהלכו מגלים מהן המחשבות שמעוררות את החרדה. מדובר בטיפול קצר מועד המתמקד בתסמינים המחשבתיים של החרדה.
טיפולים טבעיים נעזרים בטכניקות הרפייה ומדיטציה, מנוחה ויוגה, תזונה נכונה ופעילות גופנית, תוספי תזונה ותכשירים הומאופתיים בשילוב טכניקות רגיעה.
טיפולים תרופתיים בשיתוף והדרכת פסיכיאטר שיתאים את סוג התרופה והמינונים.

גלילה למעלה
דילוג לתוכן